Bagietki

Składniki:

Podmłoda:
250 g mąki pszennej typ 750
250 ml wody
2 g drożdży

Ciasto właściwe:
podmłoda z dnia wczorajszego
10 g drożdży
300 g wody
600 g mąki pszennej typ 750
20 g soli (2 łyżeczki)

Woda w rozpylaczu (do zaparowania piekarnika)

Sposób wykonania:

Dzień przed pieczeniem:
W misce wymieszać wszystkie składniki na podmłodę. Odstawić w temperaturze pokojowej na 12-16 godzin do fermentacji. Miskę przykryć ściereczką.

W dniu pieczenia:
Drożdże rozpuścić w wodzie razem z pozostałymi składnikami z ciasta właściwego. Dodać do zaczynu z dnia wczorajszego. Wyrabiać ręcznie lub w robocie około 7 minut. W razie potrzeby podsypywać ciasto mąką. Gotowe ciasto (sprężyste, nie przyklejające się do rąk) przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na około 2 godziny. Po tym czasie zwilżyć ręce wodą i ponaciągać każdy bok ciasta do środka. Ponownie przykryć folią i odstawić na 1 lub 2 godziny. Dzięki temu bułki będą bardziej puszyste. Ciasto ma podwoić lub potroić swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę podsypaną mąką, lekko zagnieść. Ciasto podzielić na 4 równe części za pomocą wagi.
Każdą porcję ciasta rozciągnąć i lekko pozagniatać do środka lub w rulon (szew zagnieść lub wyrolować). Uformować wałek o długości takiej aby zmieścił się na blaszkę. bagietki poukładać na blaszce podsypanej mąką. Każdą bagietkę oddzielić od siebie aby boki się nie skleiły podczas rośnięcia. Ja użyłam do tego papieru do pieczenia. Tak uformowane bułki nakryć ściereczką i odstawić na kolejne 2 godziny. Piekarnik nagrzać 220 stopni.

Gdy piekarnik będzie nagrzany ponacinać bułki w kilku miejscach.
Piekarnik spryskać dokładnie rozpylaczem – przy lekko uchylonych drzwiach aby ciepło nie uciekło. Wstawić bagietki i ponownie spryskać piekarnik z wszystkich stron.
Piec 20-35 minut 220 stopni.
Po tym czasie wyciągnąć bułki z piekarnika i odstawić na kratkę w celu studzenia, aby nie zaparowały.