Placek ze słonecznikiem

placek 1ss

Składniki:

Biszkopt jasny:

5 jaj

6 łyżek mąki

1 łyżeczka proszku do pieczenia

5 łyżek cukru

Biszkopt ciemny:

5 jaj

5 łyżek mąki

1 kopiata łyżka kakao

1 łyżeczka proszku do pieczenia

 5 łyżek cukru

Masa:

1,5 kostki masła

1 puszka mleka skondensowanego (kupuje gotowe) Gostyń

Słonecznik:

20 dkg słonecznika

0,5 kostki masła

3 łyżki mleka

0,5 szkl cukru

1 łyżka miodu

tabliczka gorzkiej czekolady

Polewa:

1,5 tabliczki mlecznej czekolady

uprażony słonecznik

Wkładka:

duża paczka delicji wiśniowych

2 – 3 kieliszki wiśniówki

 

Sposób wykonania:

Biszkopt jasny:

Białka oddzielamy od żółtek. Ubijamy białka na sztywno. Dodajemy cukier. Cały czas ubijamy. Dodajemy po jednym żółtku. Na koniec dodajemy mąką zmieszaną z proszkiem do pieczenia (przesianą przez sito). Mieszamy delikatnie łyżką drewnianą. Wlewamy na blaszkę pieczemy do 30 min 175 stopni.

Biszkopt ciemny:

Białka oddzielamy od żółtek. Ubijamy białka na sztywno. Dodajemy cukier. Cały czas ubijamy. Dodajemy po jednym żółtku. Na koniec dodajemy mąką zmieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao (przesianą przez sito). Mieszamy delikatnie łyżką drewnianą. Wlewamy na blaszkę pieczemy do 30 min 175 stopni.

Słonecznik:

Słonecznik, masło, mleko, cukier i miód łączymy ze sobą. Wszystko razem zagotować w garnku. Wykładamy na blaszkę wyścieloną pergaminem. Pieczemy do 15 min w temperaturze około 180 stopni.  Po upieczeniu wyciągamy i czekamy aż wystygnie. Zrobi się twarda masa. Musimy ją pokruszyć. Można wałkiem. Zimny pokruszony słonecznik dodajemy do masy kajmakowej i ucieramy.

Masa:

Masło rozcieramy na puch, dodajemy po łyżce mleka skondensowanego i ucieramy. Dodajemy pokruszony upieczony słonecznik. Ucieramy. Masę dzielimy na dwie części. Do jednej dodajemy rozpuszczoną przestudzoną czekoladę gorzką (rozpuszczamy w kąpieli wodnej).

Składanie placka:

Na biszkopt ciemny wykładamy masę bez czekolady. Na masę rozkładamy delicje namoczone w wiśniówce. Na delicje wykładamy masę czekoladową i przykładamy biszkoptem jasnym. Na wierzch dajemy polewę. U mnie roztopiona mleczna czekolada 1,5 tabliczki posypana sprażonym słonecznikiem.

placek 3ss